Jdi na obsah Jdi na menu
 


G-Unit Records - DJ WHOO KIDD

Oficiální DJ 50 Centa a G-Unit, The MixTape King nebo haitský Barry White, pod všemi těmito pseudonymi či přívlastky se nachází jediná osoba, jedna z nejžhavějších postav dnešního Hip-Hopu  – DJ Whoo Kid. Zajímá vás, komu patří hlas říkající známé "Whooo Kiiid" na tolika mixtapech? Čtěte dál!

Whoo Kid se narodil velmi chudým haitským rodičům ve West Orange v New Jersey jako občan Yves Mondesire. Ještě jako dítě se stěhuje do Queensu v New Yorku (kam taky jinam :)), kde vyrůstá. Jako teenagerovi, který se zajímá o hudbu, se mu dostanou do rukou mixtapy od DJ's jako Dirty Harry, Ron G, Kid Capri (autor prvního mixtapu který si Whoo Kid koupil) a R.I.P. Jam Master Jay.

Ti se vzápětí stávají jeho vzory a Whoo Kid se pokouší o své první mixtapy. Jeho první dílka jsou jím vyrobená kompilační CD z různých žánrů, která dělá jen pro své přátele a rodinu. S postupujícím časem začne brát svoje hobby více vážně a v šestnácti letech startuje kariéru DJe.

Kupuje svůj první 12" vinyl (konkrétně od N.W.A) a hraje na místních parties. Na živobytí si vydělává u US Customs (složka
celní správy) a u New York Metropolitan Transportation Authority (jakýsi Dopravní podnik města New York).

Tato zaměstnání ale k nelibosti své rodiny později opouští, aby se mohl naplno věnovat DJingu a tvorbě mixtapů. Jeho rodina a přátelé byli sice zvyklí, že se žene z průšvihu do průšvihu, ale přesto se na jeho novou kariéru tvářili dosti skepticky. I přes jeho vytrvání však ještě jeho úspěch brzdilo několik překážek.

Tou první byl DJ Clue, který v té době kraloval Kiddovu vysněnému impériu. Značku DJ Clue jste tehdy mohli na mixtapech vidět snad všude. Nebylo divu – DJ Clue byl průkopníkem a předznamenal také budoucí vývoj „mixtape industry“ v mnoha směrech. Whoo Kid o tom říká: „Kamkoliv jsem přišel, řekli mi: „Nepotřebujeme tě, máme Clua“. Takže jsem musel trpělivě dělat mixtapy dál, dokud jsem nevstoupil do širšího povědomí. Nemůžete nic vzdát jen proto, že na vrcholu je pořád někdo jiný. Víte, každé impérium jednou padne, a tak nemůžete myslet ve stylu „on je nejlepší, tak už to dál zkoušet nehodlám“.

„A když jsem pak teda vydával mixtapy, zkoušel jsem být ještě o kousek lepší nebo
dostat slavnou osobnost na moje CD. Musíte prostě vytrvat v činnosti, dokud se něco nestane, dokud se vám nedostane proslulosti".

Nějaký ten čas vytrval a posléze potkává dalšího homeboye, který bude mít na jeho osud zásadní vliv – Splashe.

Splash, asistent DJ Envyho, zasvětí našeho hrdinu do tajů výroby úspěšného mixtapu a Whoo Kid se snaží držet po Splashově boku. Díky tomu si osvojí řadu kontaktů důležitých pro úspěch v branži. Potkává se s Chrisem Lightym, prezidentem Def Jamu (hiphopové vydavatelství), se kterým si padnou do noty. Stanou se z nich přátelé a Whoo Kidovi se tak dostanou nové nahrávky do rukou dlouho před jejich vydáním. Díky novým mentorům se mimo jiné dostává i na Angel Party DJ Vlada, kde se setkává s tehdy trendy Busta Rhymesem. Slovo dá slovo a Busta svolí k hostování na Kidově nadcházejícím CD. To se stane průlomovým a náš hrdina zastíní i DJ Clua a nastartuje cestu ke hvězdám.

Od těch dob se spolehlivě drží formule: unámá osobnost + mít některé tracky dřív než ostatní = úspěch. A jak je vidět, není důvod pochybovat o její plné platnosti. Zůstává však otázka, kde stále brát nevydané tracky a nekrást? Držme se kariéry Whoo Kida. Když se rozhodl postavit se v byznysu na vlastní nohy, tak prostě – a říkejte si, co chcete – kradl.

Přesněji řečeno využil běžné praxe, do které byl zasvěcen. V hudebním průmyslu – stejně jako v herním – mají nové produkty k otestování jako první publicisté z odborných periodik. Takže stačilo jim prostě dobře zaplatit a měl přístup k nové hudbě i měsíce před jejím oficiálním vydáním. Což je pochopitelně činnost nelegální a spolu s neodváděním autorských poplatků je dodnes důvodem k pobytu některých DJs ve vězení (nedávno třeba známý DJ Drama). Doba ale pokročila, náš svěřenec se dostává do centra dění, a navíc má v té době již přezdívaný „Mixtape King“ kontakty z nejcennějších a pro jeho kariéru krajně důležitých. Je totiž synovcem mocného muže – manažera z Violator Management/Records, který se dnes mimo jiné stará (ano uhodli jste) o 50 Centa.

A tím se dostáváme ke spolupráci těchto dvou ikon dnešního US Hip-hopu. Pamatujete se na incident, kdy je Fiftymu po atentátu na jeho osobu zrušen kontrakt s Columbia Records a k vydání jeho plánovaného debutového alba Power of the Dollar nikdy nedojde? (Podrobnosti najdete na Urban Online v sekci 50 Cent – Biografie.) Tak pro vás nejspíš nebude novinkou, že Power of the Dollar přeci jen svým způsobem vyšlo. A to v podobě mixtapu s názvem Guess Who's Back? který obsahuje některé skladby (či jejich fragmenty) právě z onoho nerealizovaného debutu. Uhodnete kdo (alespoň z části) za vydáním mixtapu Guess Who's Back? stojí? Podruhé správně – DJ Whoo Kid. Další mixtape – 50 Cent Is the Future – už vychází přímo v Whoo Kidově produkci na jeho vlastním labelu Shadyville Entertainment a pro Fiftyho znamená otevřené dveře do klubu s Dr. Dre a Eminemem. Můžeme tedy směle (i když trochu zjednodušeně) říci, že Whoo Kid pomohl dostat se Fiftymu tam, kde dnes je. K Fiddyho cti nutno dodat, že to Mixtape Kingovi nikdy nezapomněl a různými způsoby se mu revanžuje dodnes.

Dnes už tedy žádné tracky nemusí krást a nechat si jako kdysi od rapperů vyhrožovat smrtí. Je veleúspěšným DJem a majitelem výše zmíněného labelu Shadyville Entertainment, který je i promotérskou agenturou pro dalších asi 150 DJ's a celkově rostoucím impériem. Hiphopoví umělci se sami snaží dostat do jeho úspěšných show na Shade 45, což je Eminemova stanice zaměřená na Progressive Hip-Hop, naladitelná na pětačtyřicátém kanálu SIRIUS Satellite Radio. A také do POW! Radio na NY's HOT 97, protože dobře vědí, že pokud se jednou v show nebo na CD objeví, uslyší je spousta potencionálních fanoušků doslova kdekoliv. Jeho cena závratně stoupla a spolupráce s ním se nebojí ani lidé jako Donald Trump.

Jeho cesta z nuly na vrchol se tak v lecčems podobá americkému snu 50 Centa. Od velmi chudého dětství, životu na hraně v ghettu až po jejich dnes sílící impéria. Doufejme, že jejich cesty se ani nadále nerozdělí a plody jejich spolupráce budeme sklízet co nejdéle.

A na závěr ještě jedna zajímavost. Víte, proč si zvolil jméno Whoo Kid? Ještě když býval Yves malým chlapcem, oblíbil si na situace, jako když potkal sexy dívku nebo pokud něco bylo "nářez", reagovat hláškou "Who Wee!". A jeho rodiče, kdykoli vešli po Kidovi na záchod, volali na něj nahlas a ironicky "Whoo Kid!", kvůli solidnímu zápachu, který tam po Kidovi zůstával  :) A to, co tehdy začalo jako vtip, později nabralo ještě další význam. Když jeho CD byla zpočátku ještě anonymní, vyzývala k otázce: "Who is this kid?", snadno zapamatovatelná odpověď byla nasnadě a jméno už mu zůstalo.

Mixtapy:

Nyní spolupracoval už se všemi členy G-Unit, vydal tapy i řadě dalších rapperů jako Snoop Dogg, Chamillionaire aj. Sám už ani vlastně neví, kolik jich vydal. Nyní se pravděpodobně blíží číslu 100. Vydal řadu mixtapů s názvem G-Unit Radio, založených na stejnojmenné rozhlasové show na Shade 45. V době vzniku tohoto článku pracoval už třiadvacátém dílu s názvem "Off Paper". Z show na HOT 97 vychází řada Pow!

A co G-Unit? Tak třeba namátkou: God's Plan, No Mercy No Fear, 50 Cent is the Future.

S Lloyd Banksem např. Mo Money In The Bank. Začal také vydávat sérii American Wasteland (G-Unit Radio West) nebo Bulletproof a mnoho mnoho dalších.

Je i velkým fanouškem filmů a videoher, které často hrají velkou roli na obalech některých mixtapů a někdy zastřešují mixtape samotný za použití skitů vysamplovaných z jednotlivých děl.

Zajímavosti:

Whoo Kid se objevil i ve hře 50 Cent: Bulletproof, kde prodává 50 Centovu hudbu a videa z kufru auta.

Spolupracuje se šperkařskou firmou Avianne. Šperky ale příliš rád nemá, zato hodinky mu učarovaly, proto navrhl jejich vlastní řadu. Cena hodinek začíná na částce 60.000$.

Má vlastní oděvní značku založenou v Japonsku. Proč zrovna Japonsko? "Moje žena a dítě jsou Japonci, přál jsem si, aby mohli žít tam. Vždycky jsem se cítil spřízněný s japonskou kulturou. Japonci rozumí Hip-Hopu víc než někteří hiphopeři sami".

Sám se draze v Hip-Hop stylu obléká jen příležitostně, ale říká: „Možná se oblíkám ošuntěle, ale pak vystoupím z Lamborghini :-)“. Jeho současnými miláčky jsou žluté Lamborghini a Ferrari 360 Modena. Vlastní dva domy, čtyři bary, neustále rozjíždí další byznys (nyní např. vydává vlastní předplatitelský magazín Pow! s podtitulem Where Hip Hop Meets Hollywood a plánuje napsat knihu.

Beef:
Vede svůj vlastní beef s Blackwallstreet a NU JerzeyDevil. Veřejně dissoval The Gamea na Hot 97.

Ocenění:
5x umístění v Justo’s Mixtape Awards, vč. Best Mixtape Duo Award (2002) a Best Mixtape Radio Show (2006)
Rolling Stone Top 10 DJ’s (2005)
Mixtape DJ of the Year (2004)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář